Please Wait...

Детето и рисуването

ное. 20 2024

За всеки, Полезно

СПОДЕЛИ:
Facebook

Изобразителното изкуство заема една не малка част от живота на децата в ранните им години. Повечето от тях обичат да творят свое собствено изкуство, често по стените и мебелите в къщи :-). А илюстрациите са неделима част от всяка книжка с приказки. Защо връзката между детето и рисуването е толкова силна?

Рисуването като част от ранното детско развитие

Още в детската ясла мъниците са силно привлечени от пъстрите цветове на бои, моливи, пастели, фулмастри. И стремително ги прилагат по всякакви повърхности. Първоначално следите им нямат ясна форма и посока. Трудно се събират в рамките на листа. Но пък доставят удоволствие и радост на дребосъците само с появата си. Постепенно с овладяването на фината моторика рисунките започват да стават по- компактни, ясни и означаващи. Започват да се събират първо в лист, след това започват да се появяват охлюьовчета, къщички, човечета. Детето и рисуването му ни дава много информация за темпа му на развитие.

Рисуването като изразно средство на вътрешния свят

Картините, не само при децата, разкриват преживяванията и емоциите на авторите си. Освен самото изображение, много силни усещания могат да носят и цввтовете в една детска рисунка. Известно е, че изборът на цветове носи емоционалният оттенък на преживаваното и не сам. Дори може да се открие връзка между конкретен цвят и емоция. Например с теста на Люшер можем да се ориентираме в моментното емоционално състояние на детето.

Рисуването като диагностичен метод

Разчитането“ на детските рисунки помагат на детските психолози да се ориентират в развитието, преживяванията, емоциите и псичхичното състояние като цяло на едно дете. Особено, когато детето е малко и няма широкия достъп до езика, с който разполаге един възрастен, рисунката е начин да се изрази и да се сублимира тревогата и напрежението. Също така детската рисунка ни помага да се ориентираме с какво отношение е детето към собственото си тяло, към близките в семейството му към средата, която го заобикаля. Оставянето на графични знаци е един от първите признаци, че детето разкрива себе си като субект и е готово да се свърже с останалите в език и общуване. Детето с рисуването ни позволява да надникнем в неговия вътрешен свят.

Рисуването в ателиета СВОБОДНО ПРОСТРАНСТВО

Дейността ИЗОБРАЗУВАНИЯ в ателиетата за деца СВОБОДНО ПРОСТРАНСТВО е много често избирана от малките участници. Самото име на дейността подсказва, че в нея децата свободно ИЗобразяват ОБРАЗУВАНИЯта на несъзнаваното си. В нея децата са оставени да бъдат водени от усещанията на телата си. Често рисуват с пръсти и крачета, мачкат хартията, късат и сглобяват парчетата в нови и неочаквани форми. Свободата да използват изразните средства на изобразителното изкуство заедно с методите на релационната психомоторика, дават на всяко дете път към осъзнаване, подрешдане, трансформиране на тревогата. Водени от телата си и желанието за движение в тези ателиета децата изобретяват своите картини.

Отговор

Delivered by